Nadine Perahya Röportajı

/ /

64 yıldır ayakta olan İntermobil’in 44 yıldır bir fiil içinde olan ve halen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CFO görevlerini yürütmekte olan Nadine Perahya İntermobil Bülten’in ilk konuğu. Kurulduğu günden bugüne her geçen yıl büyüyen ve aile yapısını kaybetmeden kurumsal bir şirket olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İntermobil’i ve otomotiv sektöründe kadın olarak çalışmanın devamında da daima zirvede kalabilmenin sırlarını Nadine Perahya’dan almak istedik.

İntermobil’in serüveni ve sizin İntermobil’deki kariyer yolculuğunuz nasıl başladı bahseder misiniz?

İntermobil 1954 yılında babam Jozef Papo tarafından sektöründe lider uluslararası otomotiv markalarının Türkiye temsilcisi olarak kuruldu. Otomotiv daima ilgi alanımdı ve ben de yaz tatillerinde staj yaparak işe dahil olmaya başladım. Mentorum / yol göstericim babam, yerli ve yabancı platformlarda 1972 senesinden 1983 senesine kadar en büyük destekçim oldu. Her ne kadar otomotiv sektöründe, son dönemlerde kadınların sayısı artsa da o dönemde kadın olarak sektörde var olmak oldukça güçtü. Fakat öğrenme tutkusu, bilgi ve iyi yönetilen insan ilişkileri ile bu engellerin üstesinden geldiğimi düşünüyorum. Bugün otomotiv sektöründe kadınların varlığını hissetmek, teknik, lojistik, pazarlama ve satış departmanı gibi birçok birimde kadınlarla beraber olmak beni çok gururlandırıyor. Otomotiv sektöründe uzun seneler yönetici pozisyonunda olabilmemin arkasında babamın, eşimin ve beni takip eden oğullarımın kadına saygı duyan ve kadını destekleyen duruşlarının payı da oldukça büyük. Yurt içi ve yurt dışı platformlarda saygın, güvenilir, çözüm odaklı, sürdürülebilir ve yeniliklere açık olan bir şirketin yönetiminde durmaksızın öğrenerek ilerlemek kadar güzel bir deneyim olamaz. 44 sene geçmiş olmasına rağmen bugün hala ilk günkü heyecan ve öğrenme arzusu ile İntermobil’e geliyorum ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CFO’su olarak görevimi sürdürüyorum.

Türkiye ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri ancak aynı zamanda da oldukça kırılgan bir yapıya sahip. Bu ekonomik ortama rağmen şirketin her yıl büyüyebilmesinin sebepleri sizce nelerdir?

İntermobil kuruluşundan bu yana Türkiye ekonomisinde yaşanan birçok krizin içinden geçti. Son yıllarda yaşanan terör olaylarının artarak devam etmesi, Rusya krizi, darbe girişimi, kur artışı gibi zorlayıcı süreçlere rağmen otomotiv sektörü hala Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bu sektördeki oyunculardan biri olarak İntermobil de 1954 yılından bu yana son derece dinamik, altyapısı ve potansiyeli güçlü, her türlü ekonomik ve siyasi iyileşme ile hızla toparlanabilme yeteneğine sahip şirketlerden biri. Bugün dünyada sektör sürücüsüz araçları, sıfır emisyon ve sıfır kaza çalışmalarını konuşuyor ve bu vizyon dahilinde kapsamlı bir dönüşüm içinde. Bizim de en önem verdiğimiz konulardan biri yenilikleri takip etmek ve bu anlamda yatırımlarımızı artırarak bu dönüşüme hazır hale gelmek. Tüm bunların yanında İntermobil’in en büyük zenginliği kuruluşundan beri uyguladığı kurum değerleri ve insan kaynağına verdiği önemdir diyebilirim. “Bilgi ve deneyimi paylaşmak” ve “Sürekli gelişim” değerlerimiz ışığında çalışanlarımızın gelişimini yıllardır destekliyoruz. Başarıya ancak motivasyonu yüksek bir kadroyla ulaşılabileceğine inanıyoruz ve donanımlı insan kaynağına yaptığımız yatırımları 2018 yılında da sürdürmeyi hedefliyoruz.

Lider olmanın sorumluluğu büyük. Uzun yıllardır şirketi yöneten biri olarak siz liderliği nasıl tanımlıyorsunuz?

Lider olmak benim için örnek olmak demektir. Örnek olmak ve birlikte çalıştığınız ekibe yön verebilmek, güvene dayalı bir ilişkiyi gerektirir. Bir şirketi yönetmek, doğası gereği gün içinde birçok farklı rolü üstlenmeyi de beraberinde getiriyor. Bu farklı rolleri üstlenirken aynı zamanda tutarlı olmaya da özen göstermek gerekiyor. İyi bir liderin gücünü ekip başarısından aldığına inanıyorum. Her çalışanın güçlü yönlerini geliştirmesine ve potansiyelini gerçekleştirmesine fırsat tanımak çalışma hayatım boyunca hep önceliğim oldu. Bu nedenle İntermobil de geçmiş tecrübelerini gelecek kuşaklara aktarırken en önemli gücün “Değer Katan Ekip” olduğu bilinciyle hareket eder.

Ayrıca sektörü iyi tanımanın, iyi analiz etmenin, bilginin gücüne inanmanın müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını iyi hissedebilmenin otomotiv sektöründe kadın yönetici olarak bana çok şey kattığını söyleyebilirim.

Uzun yıllar var olmayı başarmış birçok şirkette dönem dönem kriz anları da yaşanır. Özellikle böyle dönemlerde serin kanlı olmak ve ekibin motivasyonunu kaybetmeden yaptığı işe odaklanmasını sağlamak liderliğin gerekliliğidir. Pozitif yaklaşımla dayanışma ve takım ruhunu ayakta tutmanın her daim mümkün olduğunu düşünüyorum.

Uzun yıllardır İntermobil’i başarıyla yönetiyorsunuz. İş ve sosyal hayatınızın dengesi için neler yapıyorsunuz?

İş ve sosyal hayat dengesini önceliklerimi belirleyerek sağlamaya çalışıyorum. Benim için öncelik bir anne olarak elbette ki ailem, sonra işim ve sosyal yaşantımdır. Örneğin ailemle olduğum zamanlarda işimin yaşadığımız anı bölmemesine özen göstermeye çalışıyorum. Aile ve iş dışında dengeli bir sosyal hayatın da başarıyı destekleyen önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Dostlarımla kaliteli vakit geçirmeyi önemsiyorum.

Profesyonel hayatımın yanı sıra her zaman gönüllü hayatım da oldu ve bu bakış açısında olan arkadaşlarımla birlikte birçok sosyal sorumluluk çalışmasında aktif rol alıyorum. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği çatısı altında üniversiteli genç kızlarımızın eğitimlerine katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz ve onların gelişimine tanıklık etmek beni her zaman çok mutlu ediyor. Ayrıca 20 senedir destek verdiğim Down Sendrom Derneği’inin son 4 senedir Yönetim Kurulunda görev alıp çocuklarımızın gelişimi için projeler üretmekten de çok memnunum. İntermobil’de de kazandığını topluma geri verme anlayışı kurum kültürümüzün bir parçası, bu nedende farklı alanlarda sosyal sorumluluk çalışmalarını şirket olarak da destekliyoruz.

Kadınlar, her sektörün olduğu gibi otomotiv dünyasının geleceği için de son derece önemli bir güç. Siz de bir kadın yönetici olarak, Türkiye’nin sosyoekonomik anlamdaki gelişimi, kadınların toplumdaki statülerinin iyileşmesi ve otomotiv sektörünün geleceğe güçlenerek adım atması için İntermobil’de kadın istihdamına yönelik neler yapıyorsunuz?

Çalışmalar gösteriyor ki kadınlar ne kadar iş hayatında olursa verimlilik o kadar artıyor. Bu ülkenin tarihinde de kadınların çok büyük rolü var. Kadın çalışanların istekliliği ve cesaretinin kurumlar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Otomotiv sektöründe de çoğu rol erkek işi olarak algılanabiliyor. İntermobil, cinsiyet eşitliği konusunda oldukça duyarlı, bugün %25 olan kadın istihdam oranını gün geçtikçe artırmak ve çeşitli uygulamalarla toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen adımlar atmak önceliklerimiz arasında. Bu anlayıştan hareketle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”ni yaygınlaştırmayı hedefleyen “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesine dahil olduk. AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) önderliğinde şirket olarak eğitimler aldık ve bu eğitimi tüm bayi ve servislerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantılarımıza entegre ettik. İntermobil olarak ülkemiz için, toplum için fayda yaratmaya çalışıyoruz. Bu bilinçle de ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusundaki farkındalığın yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz.

ÜST

E-BÜLTEN

Kampanya ve haberlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültene kayıt olun.


 

Hangi Hizmeti Vermektesiniz?

 

X