İntermobil’in Gizli Yetenekleri

/ /

Bize öncelikle kısaca kendinden ve iş hayatından bahseder misin?

İsmim Kıvanç YORULMAZ.2 çocuklu bir asker ailesinin en büyük çocuğu olarak 1991 yılında İzmir’de dünyaya geldim. İlk ve orta öğretim hayatımı babamın mesleği gereği Türkiye’nin bir çok farklı şehrinde okumamın ardından yerinde duramamış, lisans eğitimimi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yüksek lisans eğitimimi ise Çek Cumhuriyetinde bulunan VSB Technical University of Ostrava üniversitesinde tamamladım. Hareket ve dinamizmi yaşam tarzı olarak belirlediğim akademik hayatım boyunca Avrupa ve Asya’da bir çok yurtdışı dönemsel projelerde yer aldım. 2017 yılından beri Kalite Mühendisi olarak başladığım ve halen çalıştığım İntermobil Otomotiv’i şahsım adına bir dönüm noktası ve kariyerim başlangıcı için attığım en güzel adım olarak görmekteyim.

Fotoğrafçılığa ilgin nasıl başladı? Kimlerden destek gördün?

Çevremde profesyonel olarak fotoğrafçılık yapan insanların olmasının fotoğrafçılığa başlamam da büyük rolü olduğuna inanıyorum. Bu işi profesyonel olarak yapan insanları gözlemlendiğiniz de aslında fotoğrafçılığın bir matematiği olduğunu anlayabiliyorsunuz. İşte bu noktada fotoğraf çekmek şahsım adına ilgimi çekmiş ve kısa zamanda Nikon D3300 sahibi olmuştum. Fotoğraf çekmeye başladığım ilk günden beri fotoğrafçılıkla uğraşan uğraşmayan çevremdeki bütün insanlar eleştirileri,yorum ve tavsiyeleriyle bana destek oldular. Doğa ve yol tutkusuyla çıktığım seyahatlerde gördüklerimi en iyi açıdan yakalamanın ve ölümsüzleştirmenin beni mutlu ettiğini keşfetmem çok uzun sürmedi.

Türkiye’de fotoğrafçılığa olan ilgi nasıl? Kendine örnek aldığın ya da takip ettiğin ustalar var mı?

Türkiye’de fotoğrafçılıkla uğraşan ve bundan para kazanan insanların sayısı geçmiş yıllara oranla gittikçe artmaktadır. Çeşitli fotoğrafçılık klüpleri ve oluşumları, amatör/profesyonel fotoğrafçıları bir araya getiren etkinlikler, buluşmalar ve workshoplar düzenliyorlar. İstanbul içerisinde bulunan bazı kurslardan fotorağfçılık dersleri almak mümkün. Bu bağlamda Türkiye’de kendi alanında usta bir çok fotoğrafçı yetişmiştir . Hiç şüphesiz bunlardan biri yakın zamanda aramızdan ayrılan Ara Güler’dir. Fakat tarz olarak beğendiğim ve takip ettiğim Kanadalı aktivist fotoğrafçı ve aynı zamanda meslektaşım Benjamin Von Wong’u kendime örnek aldığımı söyleyebiliim. Küresel ısınma ve çevre kirliliği konularında çalışmalar yapan Von Wong hala Kanada’da sosyal gönüllülük programlarında yer almaktadır.

İntermobil’de tempolu bir iş hayatı içerisindesin, iş ve özel yaşamını dengelemende fotoğrafçılıın ne gibi katkıları oluyor? Yeni başlayacak olanlara önerilerin neler olurdu?

Aslında şirket içerisindeki görevim nedeniyle her gün onlarca fotoğraf çekiyorum. Teknik incelemeye tabi tutulan parçaların anlaşılabilir, net ve doğru ışığa sahip fotoğraflarının çekilebilmesi departmanımız adına oldukça önemli bir husus. Bunların dışında ise işte olmadığım zamanlarda genelde fotoğraf makinam yanımda dolaşıyorum. Fotoğraf çekmek istediğinizde baktığınız şeye artık sadece bakmıyor deyim yerindeyse karşınızdaki şeyi artık ‘‘görmeye’’ başlıyorsunuz. Şahsım adına bana kattığı en büyük fayda olaylara farklı açılardan yaklaşabilme yeteneği kazandırması sanırım. Fotoğraf çekmeye başlamayı düşünen okurlarımıza tavsiyem bir fotoğraf makinesi edinmeleri ve bol bol pratik yapmalarıdır. Fotoğraf çektikçe fotoğraf makinasının neler yapabildiğini keşfedecek ve yaratıcılıklarını kullanmaya başlayacaklardır.

Bir İntermobil çalışanı olarak bize kendi bakış açından kısaca İntermobil’i anlatır mısın?

Düşünün ki bir çalıştığınız firma da kendinizi bir aile içinde hissetmeniz, karşılıklı duyulan güven ve her gün işinize ayaklarınız geri geri gitmeden şevkle ve istekle gitmeniz. İşinizi yapmanız için sizlere verilen sınırsız imkanlar ve sizlere hissettirilen sanki kendi iş yerinizde çalışıyormuşsunuz hissi ve hareket alanı. İşte diğer bütün firmalardan farklı olarak kendimi evimde hissettiğim İntermobil. Farklı düşünce ve fikirlere açık, çağdaş, inovatif ve çözüm odaklı ekibinin bir parçası olmaktan gurur duyduğum İntermobil. Ve daha nicesi.. 2017 yılında yollarımızın kesiştiği İntermobil ile daha nice seneler geçireceğimi hissediyor ve İntermobil’deki mutluluğumun daim olacağına inanıyorum.

ÜST

E-BÜLTEN

Kampanya ve haberlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültene kayıt olun.


 

Hangi Hizmeti Vermektesiniz?

 

X