İntermobil’in Gizli Yetenekleri

/ /

Bize öncelikle kısaca kendinden ve iş hayatından bahseder misin?

İsmim Kıvanç YORULMAZ. 2 çocuklu bir asker ailesinin en büyük çocuğu olarak 1991 yılında İzmir’de dünyaya geldim. İlk ve orta öğretim hayatımı babamın mesleği gereği Türkiye’nin bir çok farklı şehrinde okumamın ardından lisans eğitimimi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde aldım. Yüksek lisans eğitimimi ise Çek Cumhuriyetinde bulunan VSB Technical University of Ostrava’da tamamladım. Hareket ve dinamizmi yaşam tarzı olarak belirlediğim akademik hayatım boyunca Avrupa ve Asya’da bir çok yurtdışı dönemsel projelerde yer aldım. 2017 yılından beri Kalite Mühendisi olarak başladığım ve halen çalıştığım İntermobil Otomotiv’i şahsım adına bir dönüm noktası ve kariyerimin başlangıcı için attığım en güzel adım olarak görmekteyim.

Ralli fotoğrafçılığına ilgin nasıl başladı? Kimlerden destek gördün?

Fotoğrafçılık ile ilgilenen herkes gibi aslında ben de anılarımı, gördüklerimi ve tecrübe ettiğim şeyleri ölümsüzleştirmek ve insanlarla paylaşmak adına ilk fotoğraf makinam olan Nikon D3300 ile başladım. Doğa tutkum ve yeni yerler keşfetmeye olan büyük arzum beni offroad yollara sürüklediğinde halen bu konuda en büyük destekçim olan Alkım Saraç ile tanıştım. Otomobil sporlarına olan ortak ilgimiz ve takım çalışması kimyasının mükemmel uyumu ile bu kulvardaki yolculuğum oldukça spontane gelişti. 2017 yılında yer aldığımız TransAnatolia rallisinde gösterdiğimiz güzel performansın ardından Baja Anatolia ve Rally Antiphellos’a dolaylı katkılarım ile birlikte kendimi bir anda bu kulvar içerisinde ilerlerken buldum.

Türkiye’de ralli fotoğrafçılığına olan ilgi nasıl? Kendine örnek aldığın ya da takip ettiğin ustalar var mı?

Türkiye’de otomobil sporlarının azımsanmayacak bir kitlesi mevcut. Türkiye’de TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) ve TMF (Türkiye Motorsiklet Federasyonu) düzenli olarak etkinlikler ve sezon yarışları düzenlemekte, bunun yanı sıra federasyonun desteklediği TransAnatolia, Baja Anatolia gibi özel oluşumlar ise birden çok katagoride farklı yarışlar düzenlenmektedir. Bu yarışların fotoğraflanması ise arka planda oldukça çetrefilli ve yorucu bir iştir. Zorlu iklim ve ortam koşulları, uzun seyahatlar ve hızlı rakım değişiklikleri fiziksel sınırlarınızı; etap bekleme süreleri, deklanşöre basmak için sadece saniyelerinizin olması gibi durumlar ise mental sınırlarınızı oldukça zorlamaktadır. Bütün bu zor şartlar göz önünde bulundurulduğunda aslında Türkiye’de ralli fotoğrafçılığı ile uğraşan sadece ufak bir kitleden bahsedebilmekteyiz.
Bu kulvarda kendime bir örnek usta seçmek istesem hiç şüphesiz bu Maurice Selden olurdu. Kendisi uzun yıllar Dünya Ralli Şampiyonasının fotoğraflarını çekmiş ve Otomobil sporları tarihinde bir çok önemli anı ölümsüzleştirmiştir.

İntermobil’de tempolu bir iş hayatı içerisindesin, iş ve özel yaşamını dengelemende bu sanat dalının ne gibi katkıları oluyor? Yeni başlayacak olanlara önerilerin neler olurdu?

Ülkemizde ralli & raid organizasyonları Türkiye’nin bir noktasından başlayıp başka bir noktasında bitmekte ve bu organizasyonların tamamlanması 1 hafta gibi sürelere çıkabilmektedir. İş hayatı ile birlikte bu alandaki çalışmalarımı sürdürmek bazı zamanlar oldukça zor olsa da şehrin kaosundan uzaklaşmak ve hedefe yani finish’e kilitlenmek şahsım adına bana hep meditatif gelmiştir. Gün içerisinde karşılaştığım sorunların üstüne gitmek, hızlı çözümler yaratabilmek ve sabretmek gibi özelliklerin bu ilginin bana kazandırdığı en büyük kazanımlar olduğuna inanıyorum.

Bu alana yönelmeyi düşünen okurlarımıza vereceğim ilk tavsiye sanırım bir fotoğraf makinası edinmeleri ve bu fotoğraf makinasının neler yapabileceğini öğrenmeleridir. Bu alanda elinizdeki teknolojik imkanı maksimum verimlilikte kullanmanız oldukça önemlidir. TOSFED’in ve TMF’nin internet sitelerinde bulunan etkinlik takvimlerini takip edebilirler. Bu aşamadan sonra yapılması gereken tek şey zaman bulundukça etkinliklere katılım ve bol bol deklanşöre basmak olacaktır.

Bir İntermobil çalışanı olarak bize kendi bakış açından kısaca İntermobil’i anlatır mısın?

Düşünün ki bir çalıştığınız firmada kendinizi bir aile içinde hissediyorsunuz, karşılıklı güven duyuyorsunuz ve her gün işinize ayaklarınız geri geri gitmeden şevkle ve istekle gidiyorsunuz. İşinizi yapmanız için sizlere verilen sınırsız imkanlar ve sizlere hissettirilen kendi iş yerinizde çalışıyormuşsunuz hissi ve hareket alanı. İşte diğer bütün firmalardan farklı olarak kendimi evimde hissettiğim İntermobil. Farklı düşünce ve fikirlere açık, çağdaş, inovatif ve çözüm odaklı ekibinin bir parçası olmaktan gurur duyduğum İntermobil. Ve daha nicesi… 2017 yılında yollarımızın kesiştiği İntermobil ile daha nice seneler geçireceğimi hissediyor ve İntermobil’deki mutluluğumun daim olacağına inanıyorum.

ÜST

E-BÜLTEN

Kampanya ve haberlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültene kayıt olun.


 

Hangi Hizmeti Vermektesiniz?

 

X