Dünya devi WABCO’dan Türkiye’ye büyük yatırım

/ /

İntermobil’in Türkiye’de 38 yıldır tek temsilcisi olduğu, merkezi İsviçre’de olan ve 150 yılı aşkın süredir fren, otomasyon sistemi ve güvenlik teknolojilerini dünyanın önde gelen otomobil ve ticari araç üreticilerine sunan WABCO, Türkiye’deki ilk fabrikasının temelini attı.

Sakarya’da 20 milyon Dolarlık yatırımla hayata geçecek ve ilk etapta 300 kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın ikinci aşaması tamamlandığında ise 600 kişiye iş olanağı yaratılmış olacak. WABCO Fabrikası’nın temel atma töreni, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier, WABCO Türkiye Genel Müdürü Kâzım Eryılmaz, WABCO Türkiye temsilcisi İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya katılımıyla gerçekleşti.

Otomobil ve ticari araçların güvenliğini, verimliliğini ve bağlanabilirliğini artıran, fren kontrol sistemleri ve diğer ileri teknolojileri geliştiren WABCO, Türkiye’deki ilk üretim tesisinin temellerini Sakarya’da attı.

Temel atma törenine, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier, WABCO Türkiye Genel Müdürü Kâzım Eryılmaz, WABCO Türkiye temsilcisi İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya ve otomotiv sektörünün önde gelen firmaları ile sektör kuruluşlarından 200’e yakın üst düzey davetli katıldı.

40 bin metrekare alanda ilk etapta 8 bin metrekare üzerine 20 milyon Dolarlık yatırımla kurulacak ve 7 ayda tamamlanacak fabrika 300 kişiye istihdam sağlayacak. İkinci etap tamamlandığında ise bu rakam 600 kişiye çıkacak. WABCO, bu fabrikada üreteceği fren körüğü, hidrolik fren, kampanalı fren, krank mili ve kompresör gibi ürünleri iç pazara sunmanın yanı sıra üretiminin büyük bölümünü başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada çalıştığı otomobil ve ticari araç üreticilerine ihraç ederek, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier, törende yaptığı konuşmada, “bir otomotiv ülkesi” olarak adlandırdığı Türkiye’nin dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer aldığını ve büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirtti. Ülkemize duydukları güvenin altını çizen Esculier, WABCO’nun küresel stratejisinde Türkiye’deki müşterilerinin ve tedarikçilerinin önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.


“Türkiye’ye güveniyoruz”

Türkiye’nin özellikle altyapı ve sağladığı lojistik imkanlarıyla yatırım yapılacak en önemli ülkelerden biri olduğunu söyleyen WABCO’nun EMEA Bölgesi CEO’su Nick Rens, “Sakarya fabrikasıyla, WABCO olarak Türkiye’nin sahip olduğu üretim ve mühendislik kabiliyetlerinden de faydalanabileceğiz. Bu sayede, WABCO’nun bölgedeki rekabet gücünü daha da artıracak, müşterilerimizle çok daha yakın bir bağ kurabilecek ve Türkiye’den Avrupa ve Orta Doğu’ya ürün akışını daha kolay sağlayabileceğiz“ dedi.

“Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasına girmeyi hedefliyoruz”
WABCO ile 1982 yılından bu yana, Türkiye’nin ticari araç endüstrisinde sağlam temellere dayanan işbirlikleri ve güçlü bir pazar faaliyeti sürdürdüklerini söyleyen WABCO Türkiye Genel Müdürü Kâzım Eryılmaz, tesisin hizmete geçmesiyle birlikte, WABCO’nun iç pazara yönelik üretiminin aşamalı olarak yerlileştirileceğine dikkat çekti. Bu sayede, yüksek kaliteli ve uygun maliyetli üretimi hedeflediklerini söyleyen Eryılmaz, iç ve dış pazardaki müşterilere daha hızlı ulaşmayı hedeflediklerini aktardı. Eryılmaz, fabrikanın tam kapasiteyle üretime geçmesi ile Türkiye’nin ilk 100 sanayi kuruluşu arasına girmeyi hedeflediklerini belirtti.

WABCO Türkiye temsilcisi İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya ise konuşmasında şunları söyledi:
“İntermobil olarak, WABCO ile olan partnerliğimizin 38. yılında WABCO’nun Sakarya’daki fabrika yatırımına tanık olmak bizim için onurdur. Bu yatırım WABCO’nun Türkiye’ye olan bağlılığını göstermektedir. WABCO bir yandan iş fırsatları yaratırken, diğer yandan yerel otomotiv ekosistemini büyüterek, ihracat yoluyla ekonomimize değer katarak müşterilerimize birçok yönden kazanca dayalı bir zemin sağlayacaktır.”

Türkiye’ye yatırıma devam
2011 yılında hizmete açtığı Uluslararası Tedarik ve Satın Alma Ofisi’yle, Türkiye’deki tedarikçilerinden yılda 55 milyon Dolardan fazla satın alma gerçekleştiren WABCO, Türkiye’deki yatırımlarına son yıllarda önemli ölçüde ağırlık veriyor. 2018 yılında İstanbul’da lojistik ve dağıtım merkezini de hizmete açan firma, böylece 4 yıl içinde işbirliği yaptığı yerli tedarikçi sayısını 32’ye, yıllık satın almasını da 120 milyon Dolara çıkarmayı hedefliyor.

İhracata önemli katkı sağlayacak
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ise, “Ekim 2018’de İstanbul’da WABCO Türkiye Lojistik Merkezi’nin açılışını birlikte yapmıştık. Şimdi önemli bir adım daha atarak, WABCO Sakarya Fabrikası’nın temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Böylece WABCO’nun Türkiye’deki planlanan yatırımları 37 milyon dolara ulaştı. Ticari araç sektörüne yönelik parçaların üretileceği bu fabrika, aynı zamanda, yüzde yüz ihracata yönelik bir fabrika olacak. Dolayısıyla, bu fabrika, hem otomotiv sanayimize hem de ihracatımıza büyük katkı sağlayacak. Uzun yıllardır Türkiye’de yatırımları olan WABCO’yu yerli şirketlerimizden ayırmıyoruz ve Türkiye’nin ekonomik dinamizmine olan güvenini yansıtması bakımından her yatırımlarını çok değerli buluyoruz. Yeni kurulacak bu fabrikanın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

WABCO Hakkında
WABCO (Westinghouse Air Brake Company) ağır ticari araçların güvenliğini, verimliliğini ve bağlanabilirliğini geliştiren dünya çapında lider bir teknoloji ve hizmet tedarikçisidir. Konseptlerden bitmiş ürünlere ve ötesine kadar, 1869’dan bu yana araçların daha güvenli ve daha kolay kontrol edilebilmesi için yenilikçi sistemler geliştirmektedir. Bugün, sektöründe birçok ilklere imza atan WABCO, kamyon, otobüs, treyler, otomobil üreticileri için stabilite kontrolü, süspansiyon, otomatik aktarım sistemleri, aerodinamik alanlarında inovasyonlarına devam etmektedir. 2018 yılında 3.8 milyar dolarlık satış hacmi olan WABCO, 40 ülkede, 16.000 çalışanıyla, yerel yetenek ve bilgi birikimi ve küresel bir işbirliği ortamıyla, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

ÜST

E-BÜLTEN

Kampanya ve haberlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültene kayıt olun.


 

Hangi Hizmeti Vermektesiniz?

 

 

X